PODZIMNÍ ÚKLID ŠATNÍKU

Před 4 lety  |  7 minut čtení

Léto je pryč. Pokud Vám nedělá dobře pohled na Vaši skříň ve které jsou komínky s letními šortkami a topíky, vezměte svou skříň útokem. Letní věci si schovejte do krabic a při tom balení se můžete vrhnout do pořádného třídícího maratónu :P A jak nejlépe zvládnout úklid šatníku?

Jako první je důležité si uvědomit, jak žijete a sepsat si kategorie:

 1. Domácnost
 2. Práce ( pracovní dress code či možnost vlastního prac. oděvu)
 3. Volný čas ( koníčky, zahrádka...),
 4. Společenské události ( ples, večeře, divadlo, pohřeb, svatba...)
 5. Slušné oblečení ( do města, na nákupy, do kina....)


Já osobně jsem doma prase numero uno, takže kategorie domácnost byla jasná. Obrovská spotřeba domácích triček, které pokypu buď já nebo Adámek jsou na denním pořádku. O něco menší je spotřeba kalhot, které pro změnu pravidelně zničím roztržením. Počty kusů jsem tedy volila vyšší.

Malá ukázka:
1) Jste většinu času doma? Základ tedy budou trička a tepláky. Např. trička kr.ruk: 10 ks, trička dl.ruk 10ks, tepláky/legíny: 3ks, 5ks, tílka: 3ks. Mikina/Svetr: 3ks/3ks.

2) Chodíte opravdu vyjímečně na společenské události? Tím pádem není potřeba mít doma desatery šaty a x tero lodiček. Minimální základ pro společenské události jsou: černé pouzdrové šaty, černé lodičky a psaníčko. 

Tento Vámi sepsaný seznam je startovací čarou, která Vás povede nejen při třídění oblečení, ale také později při dokupování chybějících kousků. Může totiž nastat situace, že darujete i ty poslední šaty, které jste nosila 10 let po sobě jedenkrát za rok na ples, protože už Vám prostě nesedí, jako před 5ti lety......

 

NEBO ( ta příjemná část třídění :P)


......během tříděn narazíte na kalhoty, které jste nosila na hodiny tance a díky tomu Vám dojde, jak moc Vám tanec chybí, jak ho milujete a že je škoda, že už na lekce tance nechodíte.

 • Pokud jste žena v domácnosti či maminka na mateřské ´´dovolené´´ ( nebo čuně jako já) je jasné, že pro Vás bude priorita číslo jedna mít domácí oblečení pohodlné a vždy připravené na vyhození. Rajská je prevít. Což neznamená, že máte doma chodit jen ve vytahaných a ošoupaných tričkách. Dneska se dá sehnat plno krásných triček a tepláků v sekáči od 22,-. Kč. Nejen, že je to levné, ale je to i podlě mě jeden z výborných životních směrů. Zkuste dát šanci kvalitním značkovým kouskům z druhé ruky. 

 • Pokud jste většinu dne v práci a jste aktivní businesswoman je jasné, že Váš šatník by měl obsahovat reprezentativní oblečení, které je perfektně padnoucí a také velmi kvalitní. Nikdo se nechce potit v šifónové halence půl dne. ( nebo ano?) Po příchodu z práce jistě uvítáte volnější kousky, jako jsou pohodlné kalhoty a svetr do kterého se můžete celá zachumlat.13081663_10206789049030219_1311198856_n

Takže, máte sepsaný přehled? JDEME NA TO......

Nyní si přestavte, že se stěhujete. Vše ze skříně vytáhněte ( nešvindlujte, opravdu vše) na postel, na zem, jak Vám to bude vyhovovat. Připravte se, že třídění Vám může zabrat i 2-3 dny.

Nachystejte si dva pytle a nadepište si je:
"VYHODIT/NA HADRY"= věci, které jsou na vyhození či rozstříhání ( staré, ošuntělé, poničené, žmolkovaté, s dírkou, ne-darovatelné....). 
"DARUJI" = věci, které jsou hezké, ale nesedí Vám a neunosíte je.

Začíná maraton.....tři, dva, jedna......TEĎ :).

Berte kousek po kousku a zpět do skříně dávejte POUZE kousky, které Vám opravdu sedí, dělají Vám radost, nemají žmolky ani vybledlou barvu.

 

 • OTÁZKY PŘI TŘÍDĚNÍ:
   - má daný kousek správnou velikost? Sedí mi? - jestli je to malé nebo obří, honem do pytle. Pokud zhubnete, stejně budete chtít nové kousky a pokud jste už zhubla, nač mít ´´velkou´´ vzpomínku ve skříni. Tipuju, že přibrat už stoprocentně nechcete...byla by to přece škoda :).
  - měla jsem tento kousek během minulého roku? - samozřejmě, že pokud byla ´´zima´´ jako minulý rok neznamená, že vyhodím ten luxusní vlněný kabát, který mě bude hřát další zimy.
  - kupila bych si ho znova?
  - zapadá to do mého vkusu?
  - vyhovuje mi materiál a barva?
  - sluší mi? 
  - dá se kombinovat s ostatními mými kousky?

  Tohle jsou takové základní vodící otázky v případě, že budete nerozhodná. Buďte k sobě upřímná a kritická.

Nemilosrdně zatlačte slzu a prostě na co odpovíte záporně, šup s tím do pytle. A pokud ani to nepomůže, povolejte si na pomoc kamarádku, která je upřímná a vyzná se v módě.....nebo se ozvěte mě, jsem tu od toho :).

Nyní víte, co Vám ve skříni zůstalo a co ne. Je velmi důležité a opravdu užitečné mít ve skříni BASIC a NADČASOVÉ kousky. Tyto kouskyse dají velmi jednoduše kombinovat, aniž byste strávila ve skříni zbytečných 30 min a abyste nenakupovala to, co nepotřebujete.

 
Co by tedy nemělo chybět v šatníku ženy? - BRZY VYJDE ČLÁNEK :) Těšte se :)